Šport in fitnesNogomet

Svetovno prvenstvo v nogometu leta 1998. Ekipe, rezultati tekem

Svetovno prvenstvo v nogometu leta 1998 je potekalo v Franciji, in sicer v več mestih, in najmočnejše ekipe iz celega sveta so se pridružile časti svojih držav. Vendar pa je zmagal samo eden, tako da so se vsi borili v celoti, dokler se zadnje sekunde ne bi borile za vsako žogo. To prvenstvo je postalo šestnajsti v zgodovini, in kot običajno je poletel. Pesem Pokala življenja, ki jo je izvajal Ricky Martin (angleška različica njegovega hit La Copa de la Vida), je uradna himna Svetovnega prvenstva v fazi leta 1998. Ali se je ta turnir razlikoval od vseh prejšnjih? Ni bil le drugačen, temveč je bil revolucioniran, saj v zadnjem delu turnirja prvič ni bilo štiriindvajset ekip, temveč kar trideset in dve. Vendar pa je svetovno prvenstvo leta 1998 bilo nepozabno, ne samo to, ampak tudi veliko število zanimivih tekem.

Lokacija

Vsi si lahko predstavljamo, kje je bil svetovni pokal v FIFA leta 1998 - to se je zgodilo v Franciji. Vendar je treba opozoriti, da so tekmovanja končnega dela turnirja potekala hkrati v desetih mestih v državi. To je vključevalo velike stadione, kot so Velodrom v Marseillu (60.000 gledalcev) ali Parc des Princes v Parizu (49.000 gledalcev), in manjši - Park Lesquiers v Bordeauxu in La Mosson v Montpellier (sprejemamo največ 35 tisoč gledalcev). Največji stadion na turnirju je bil Stade de France v Saint Denisu, ki ima 80.000 gledalcev. Kot vidite, so bila mesta in stadioni, na katerih je potekalo prvenstvo, zelo raznolike, vendar jih je združil duh turnirja, ki je dobesedno dvignil celotno državo za en mesec. Francozi so se ukvarjali s svojo reprezentanco, a ogromno ljudi iz drugih držav je prišlo, da bi podprli svoje favorite.

Skupinska faza

Svetovno prvenstvo v nogometu leta 1998, kot že veste, je bilo razširjeno na 32 ekip, in število ekip se je povečalo na osem. Tako so iz vsake skupine nastale dve ekipi, ki so se nato igrali v 1/8 finalu. V skupini A so bili favoriti brazilskega prvenstva v družbi Norvežanov, Maroka in Škotov. Pričakovana skupina je zapustila Brazilijo in Norvežane s šestimi in petimi točkami.

V skupini B so bili Čilani, Italijani, Avstrijci in Kamerunci, tu pa tudi tu ni bilo presenečenj - Italijani in Čilani so se umaknili iz skupine, le da je ekipa iz Čila to komaj storila, ko je na žrebu igrala tri tekme, čeprav je bilo pričakovati še veliko več.

V skupini C so bili gostitelji prvenstva, ki so se zlahka preusmerili v naslednjo stopnjo, ko so zmagali vse zmage. Podjetje je izdelal Francoz Danes, zapušča Južno Afriko in Savdsko Arabijo. Toda v skupini D je bilo prvo presenečenje - v playoffu ni zapustil reprezentance Španije, ki je izgubila odprtje tega prvenstva, nigerijska reprezentanca, ki je sčasoma osvojila prvo mesto v skupini, na drugem pa Paragvaj. Bolgarija z eno točko končala na zadnjem mestu. V skupini E je bil zelo tesen boj in do zadnjega trenutka ni bilo jasno, kdo bo šel v playoff. Kot rezultat, z istim številom točk v naslednji fazi so bili nizozemski in mehiški, Belgijci s Severnokorejci pa so odšli s turnirja.

V skupini F je bilo vse od vsega začetka jasno - Nemčija in Jugoslavija sta bili zelo močni, le ZDA bi lahko imele vsaj nekakšno konkurenco - vendar niso uspele, kot je Iran. Naslednji nepričakovan preboj se je zgodil v skupini G - reprezentanca Romunije je bila močna in v skupini z Anglijo, Kolumbijo in Tunizijo je to zaznamovala težka borba za preživetje. Toda na koncu so bili prvi Romuni, ki so zapustili Kolumbijce, saj so Britanci prevzeli drugo linijo. No, v zadnji skupini - H - Argentinci so tiho prišli od prvega, Hrvati iz drugega, pa tudi Japonska in Jamajka so ostali brez turnirja. Po skupinski fazi je svetovno prvenstvo leta 1998 prešlo na 1/8 finala.

1/8 finala

Na tej stopnji so nogometne ekipe, ki so se na prvih dveh mestih v svojih skupinah igrali, "igrale". Igrala se je ena tekma, zmagovalec pa je šel na naslednjo stopnjo turnirja. Najljubši turnirski ekipi Brazilije so porazili ekipo Čila z razočarljivim 4: 1, zahvaljujoč dvojicam Sampaio in Ronalda, in njihovi prihodnji nasprotniki Danes so porazili Nigerijce z istim rezultatom - ugledni Muller, Laudrup, Sand in Helveg. Golants z veliko večjo težavo so porazili Jugoslovane - 2: 1, Bergkamp je odprl rezultat, Komlenovič se izenačil in samo po drugi dodani minuti je Davids zmagal za svojo ekipo.

Tekma med Argentinci in Britanci je bila zelo spektakularna - na samem začetku tekme so ekipe zamenjale kazen, po kateri je Owen vodil Anglijo naprej, Sanetti pa je izenačil rezultat. Na koncu je bilo vse odločeno v seriji kazni po tekmi, kjer so bili Argentinci bolj srečni. Italijani so zmagali Norvežanke 1: 0 (gol na Vierijevem rezultatu) v svojem imenu v stilu catenaccio, Francozi pa so doživeli pravi šok na stadionu "Felix Bollar", ki ga bodo dolgo zapomnili - v rednem času v tekmi z Paragvajom ni bilo nobenih ciljev in samo v Blanc je v drugem polčasu uspel doseči zlati cilj. Nemci so se med tekmo nenadoma začeli priznavati mehičani, toda Klinsmann in Bierhoff sta se lahko odločila za izid v korist nemške ekipe. Hrvati so zmagali z Rumunijima z rezultatom 1: 0 - Šuker je dosegel edini gol z bočnega mesta. V skladu s pravili turnirja so nogometne ekipe v naslednji fazi že poznale svoje nasprotnike.

1/4 finala

Zelo zanimiva tekma je dala navijačem Brazilije in Danske - v drugi minuti je Jorgensen prinesel Danke naprej, vendar je Bebet izenačil rezultat v desetih minutah. Potem je Rivaldo dosegel drugi cilj dancem, ki se je v drugi polovici leta uspel izenačiti s prizadevanji Laudrupa, vendar je Rivaldo končal dvojno in Brazilce prinesel v polfinale - 3: 2. Nizozemci so ponovili svojo prejšnjo tekmo, a že z Argentinci kot tekmeci - Kluivert je prvi dosegel, toda pet minut kasneje je Lopez izenačil rezultat in le v dodatnem času je v zadnji tretjini tekme Bergkamp izvlekel zmago. Francozi so prav tako igrali podobno tekmo, ne da bi identificirali zmagovalca z Italijani v glavnem in dodatnem času. No, na kazenskem strelec so zmagali domačini, saj je Di Biagio v odločilnem trenutku prišel do prečke. Toda na zadnji tekmi so Hrvati predstavili presenečenje, ki je porazilo Nemce 3: 0 (cilji Yarni, Vlaovič in Šuker so dosegli).

1/2 finale

V polfinalu sta bili dve neverjetni bitki, ki sta razkrili dve najboljši ekipi in identificirali dve ekipi, ki sta na tekmi za tretje mesto. Na tekmi med Brazilci in Nizozemci je Ronaldo odprl točkovanje, nizozemska ekipa pa se je lahko izenačila le tri minute pred koncem srečanja - avtorica cilja je bila Kluivert. V kazenskem streljanju je bil junak dana Taffarel, vratar Brazilcev, ki je odbil dva od štirih z nizozemskim udarcem, medtem ko so Brazilci sami izvedli vse štiri. Prva polovica tekme med Francozom in Hrvati je minila brez golov, druga pa se je začela zelo pametno - na 46. minutah je Shuker odprl točkovanje, na 47.Turum pa ga je izravnal. In isti Thuram, ki je postal junak tega tekmovanja, je prinesel Francijo, zaradi katere je zmagala 2: 1 in dosegla finale na koncu.

Tekma za tretje mesto

Tekma za tretje mesto je bila napeta - Hrvaška je prišla že v 13. minuti, zahvaljujoč cilju Prosinechke, vendar je po osmih minutah Zenden izenačil rezultat. Na 35. minutah je Šuker spet vodil Hrvate naprej in do konca tekme je bil rezultat nespremenjen - 2: 1, hrvaška reprezentanca je prejela bronaste medalje.

Končno

Toda finale med priljubljenimi in gostitelji je bilo nepričakovano enostransko. Že v prvi polovici se je Zinedine Zidane na vratih Taffarell dvakrat dvakrat nahajal in na tretji dodani minuti je Emmanuel Petit pokopal Brazilce - 3: 0 in Francozi osvojili domačo svetovno prvenstvo.

Najboljši strelec

Najboljši strelec turnirja je bil Davor Shuker iz Hrvaške in dosegel šest zadetkov v sedmih tekmah. Vendar pa je treba omeniti tudi Christian Vieri in Gabriel Batistutu, ki sta za Shuker zaostala le za en zadetek, vendar nista imeli dveh tekem.

Copyright © 2018 sl.birmiss.com. Theme powered by WordPress.